A legmodernebbnek számító, úgynevezett minimálisan invazív mellkassebészeti technikáról tartott nemzetközi gyakorlati bemutatót Dr. Rényi-Vámos Ferenc, a Semmelweis Egyetem Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Mellkassebészeti Klinikájának docense. Az Isztambulban rendezett kurzuson – melyre a világ számos országából érkeztek sebészek – összesen három szakembert kértek fel bemutatóra: Dr. Rényi-Vámos Ferenc mellett a spanyol Dr. Diego Gonzalez-Rivast, aki az egy lyukú mellkassebészeti műtétek legnagyobb szaktekintélye, valamint az Európai Mellkassebészeti Társaság elnökét, Dr. Alper Tokert. „Hatalmas eredmény, hogy egy vadonatúj műtéti technikában olyan színvonalat képviselünk a klinikán, ami lehetővé tette a bekerülést egy ilyen elit körbe” – fogalmazott Dr. Rényi-Vámos Ferenc.
A minimál invazív műtéti módszer a mellkassebészet egyik csúcsának számít ma. Egy kis lyukon át hatol a mellüregbe a sebész, ezen keresztül bevezet egy kamerát, melynek segítségével látja a különböző elváltozásokat a mellkasban. Az összesen három, egyenként két centiméteres kis lyukon át szükség esetén eltávolítható az elváltozás, akár a fél tüdő vagy egy tüdőlebeny – foglalta össze a technika lényegét Dr. Rényi-Vámos Ferenc. Néha a legnagyobb nehézséget egyébként épp a beteg szervrész eltávolítása jelenti a kis lyukon keresztül, és ez tart a leghosszabb ideig a műtét során.
A minimál invazív műtét a korai daganatoknál ajánlott leginkább. A klinikán ma már minden második mellkassebészeti beavatkozást ilyen módon hajtanak végre, megfelelve a világtrendeknek.
„A Mellkassebészeti Klinikán olyan műtéteket végzünk, és olyan gyorsan vezetjük be az új technikákat, mint a világ vezető csúcsintézményei. Felszereltség és minőségi mutatók tekintetében a világ legjobb mellkassebészeti klinikái közé tartozunk” – fogalmazott Dr. Rényi-Vámos Ferenc.
A klinika igazgatója, Dr. Lang György úgy látja, a titok a csapatmunkában van. „A minimálisan invazív beavatkozások területén Dr. Agócs László és Dr. Kocsis Ákos főorvosok és Dr. Rényi-Vámos Ferenc docens Magyarország talán legfelkészültebb mellkassebészei, de a siker elengedhetetlen feltétele az a speciális aneszteziológiai jártasság is, amit Dr. Elek Jenő főorvos és munkatársai biztosítanak” – hangsúlyozta. A megfelelő infrastrukturális hátteret az Országos Onkológiai Intézet és a Semmelweis Egyetem együttesen biztosítja, emellett a finanszírozás is megoldott – tette hozzá. A minimál invazív műtét költsége magasabb, mint a hagyományos nyitott műtéteké, mivel drága gépek szükségesek hozzá. Hosszú távon azonban megtérül a befektetés, hiszen rövidül a kórházban és táppénzen töltött idő.
A Mellkassebészeti Klinikán – mely május óta tartozik a Semmelweis Egyetemhez – 30 ágyon végeznek évente több mint ezer műtétet, többségében onkológiai mellkassebészeti beavatkozásokat. Emellett oktatás és kutatás is folyik a klinikán, ahol a hallgatók élőben követhetik a műtéteket a tanteremben, és akár kérdéseket is feltehetnek az operáló orvosnak.
Dobozi Pálma
Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem
(A fotók a Mellkassebészeti Klinikán készültek.)